Számos természetes olajat használsz már, de mégsem látod a különbséget? Gondolkodtál már azon, hogy miért lehet az, hogy az egyik olaj működik, a másiktól pedig göndörödő és kusza lesz a hajad?
A haj olajos kezelése csak akkor igazán hatékony és biztonságos, ha a haj típusának megfelelő olajat választunk. Hogy a legtöbbet ki tudd hozni ebből a kezelésből, ismerned kell hajad szerkezetét és azokat a tipikus tüneteket, melyek egy bizonyos típusú hajat jellemeznek.
Például, ha korpásodik a hajad, nyilvánvalóan nem tisztító hatású termékre van szükséged. Ebben az esetben például elegendő argán olajat használni, hiszen az szabályozza a fejbőr faggyútermelését. A túlzott faggyútermelés tehető ugyanis felelőssé a túlzott korpásodásért.
A haj szerkezete – alapvető információk
Fontos tudnunk legalább alapszintű dolgokat a hajunk szerkezetéről, hogy meg tudjuk határozni a megfelelő hajápolási metódust számára. Kezdjük a legalapvetőbb és legfontosabb információval, ami valószínű a legtöbben már tudnak – a haj keratinból épül fel.
Ez a védő keratin páncélréteghez hasonlít és kutikulákba tömörül, amelyek illeszkednek a hajhoz. Több rétegből épülnek fel. A céljuk, hogy megvédjék a haj belsejétaz olyan káros hatásoktól, mint például a magas hőmérséklet, az UV sugárzás, a pára, a méreganyagok és a mechanikus sérülések. A kutikulák állapota megmutatja a haj általános egészségét is.
MIT JELENT A HAJ PORÓZITÁSA?
A haj állapota könnyen meghatározható, elég ránézni. Hogy egyértelmű legyen, a haj vagy sima és egészséges vagy durva tapintású és sérült. Minden attól függ, hogy a kutikulák hogyan rendeződnek el. A haj porózitása nem más, mint a kutikuláknak a hajtól való elemelkedésének mértéke. Ez a mérték lehet nyilván kisebb és nagyobb is.
- Az alacsony porózitású haj kutikulái nem nyitottak, nem emelkednek el.
- A közepes porózitású hajra az jellemző, hogy ez az elemelkedés megjelenik.
- A magas porózitású haj esetében az elemelkedés jelentős, a kutikulák nyitottak.
Mihez köthető a magas porózitás?
A gyakorlatban a haj porózitása azzal van összefüggésben, hogy milyen védelmet kap a haj. Vagyis, ha a kutikulák erősen nyitottak, akkor szinte semmilyen védelmet nem kap a haj belseje. Ennek eredményeként a méreganyagok és más ártalmas anyagok könnyen bejutnak a haj belsejébe, ahol tovább rontják a helyzetet. A haj belseje mindenféle védelem nélkül marad, ami a haj kiszáradásához vezet például. Ezen túl a nyitott pórusokon keresztül a haj elveszíti tápanyagait, aminek az a következménye, hogy a haj meggyengül és elkezd erősen hullani. Röviden, a magas porózitás problémát jelent. .
Hogyan érjük el, hogy hajunk alacsonyabb porózitású legyen?
Azt már tudjuk, hogy ahhoz, hogy hajunk a legszebb és legegészségesebb legyen el kell érnünk, hogy porózitásának szintje alacsony legyen. No de hogyan is érjük el ezt? Először is kerülni kell az olyan körülményeket melyek hatására hajunk sérülhet. Többek között ilyenek a magas hőmérséklet (ints búcsút a hajszárításnak, hajvasalásnak, göndörítésnek), a hajfestés (mindegyik hajfesték tartalmaz olyan káros összetevőt, ami a kutikulák nyílásához vezet), illetve az, ha általános értelemben véve nem jól kezeljük a hajunkat (finoman kell fésülni a hajat, nem rángatni).
Nyilvánvaló, hogy hozzáférhetünk a természetes olajok biztosította előnyökhöz is. Apró molekuláik könnyedén behatolnak a haj belsejébe. Természetes védőréteget képezve lezárják a haj sérült szerkezetét és helyreállítják a fejbőr víz-zsír egyensúlyát. Alapvetően úgy működnek, mint a sebtapaszok, de csak akkor, ha a megfelelő módon használjuk őket és gondosan kiválogatjuk hajunknak megfelelően az olajokat. .
Mely olajok alkalmasak a haj ápolására?
Három típusú porózitás ismert, így három típusú olaj is létezik. Annyit kell tenned mindössze, hogy a megfelelő módon kevered őket. Azt fontos tudni azonban, hogy ha nem jól illeszkednek az olajok, az dehidratációt és göndörödést is okozhat.
- Alacsony porózitású hajra ajánlott olajok: nem szárító olajok, amelyeknek magas a telítetlen zsírsav tartalma. Ilyenek a kókusz olaj, shea vaj, kakaóvaj, babassu olaj.
- Közepes porózitású hajra ajánlott olajok:: félig szárító olajok, melyek magas egyszeresen telített zsírsavakban gazdagok. Ilyenek a buriti olaj, a répa olaj, a makadám dió olaj és az avokádó olaj.
- Magas porózitású hajra ajánlott olajok: szárító olajok, amelyek magas többszörösen telített zsírsav tartalommal rendelkeznek. Ezek a szőlőmag olaj, napraforgó olaj és a sáfrányos szeklice olaj.
A fentieken kívül mindhárom hajtípus még minimum tíz másik olajjal jól működik. Bár valószínű, hogy több ezer természetes olaj létezik és várja, hogy felfedezzük jótékony hatásait. Egy dolgot észben kell tartani. Az pedig az, hogy ismerni kell hajunk típusát, porózitásának szintjét. Csak ezzel az információval felvértezve leszünk képesek a megfelelő olajokat kiválasztani és keverni.
Hogyan határozzuk meg hajunk porózitását?
Ha 100%-ig biztosak akarunk lenni, kérjük szakember segítségét. Számos profi haj szalonban elérhető már ez a szolgáltatás. A szakembernél biztosan minden szükséges információt megkapunk hajunk aktuális állapotáról. Ha nem tudunk szakemberhez eljutni, akkor sincs vész, mi magunk is meg tudjuk határozni hajunk porózitását.
Első technika – megfigyelés
Vedd alaposan szemügyre a hajadat és próbálj meg néhány szempont szerint értékelést végezni. Ha állandóan egyenes, nehéz, puha és nehezen formázható, akkor valószínű alacsony porózitású a hajad. Ha matt, göndörödésre hajlamos, töredezett hajvégekkel, esetleg korpásodik és jelentősen hullik a hajad, akkor valószínű közepes porózitású hajról van szó. A magas porózitású haj a legegyszerűbben felismerhető, mivel az durva tapintású, meglehetősen sérült, komolyan töredezettek a hajvégek, hullik és fénytelen.
Második technika – víz teszt
Vegyél néhány szál hajat és tedd bele egy üveg friss vízbe. Ha hamar lesüllyed, valószínű magas porózitású. Ha úszik a víz felszínén, alacsony porózitású a hajad. A leggyakoribb azonban a közepes porózitású haj. Ez a típus lassan kezd el lefelé süllyedni az edény aljára.
Harmadik technika – kókusz olajos teszt
Készíts elő természetes kókuszolajat és vidd fel a hajadra. Ez az olaj általában egyébként az alacsony porózitású haj ápolószere. Így tehát, amennyiben a haj rosszul reagál a kókuszolajra, valószínű az alacsonynál magasabb porózitású a hajad. A magas porózitású haj például göndör és maximálisan dehidratált lesz a kókuszolajtól.